World University Rankings: Lista najboljih svetskih univerziteta

16/03/2014 10:25

World University Rankings: Lista najboljih svetskih univerziteta

Times Higher Education World University Rankings je jedinstvena svetska lista univerziteta, koji se rankiraju prema dostignućima i uspesima. Univerzitetski centri širom sveta se ocenjuju prema sledećim kriterijumima: nastava, istraživanja, prenos znanja i status.

Među 100 najprestižnijih najbolje pozicije zauzimaju univerziteti iz SAD i Velike Britanije. Najprestižniji univerzitet izvan ovih zemalja je University of Tokyo iz Japana. Od evropskih univerziteta najbolje plasiran je ETH Zürich (Švajcarska), koji zauzima 14. mesto. Sledeći evropski univerzitet je holandski TU Delft na 42. mestu. Od nemačkih univerziteta najbolje je pozicioniran Ludwig-Maximilians-Universität iz Minhena (46)

Što se tiče austrijskih univerziteta, ni jedan se ne nalazi u top 100. Najprestižniji je Universität Wien, koji se nalazi između 110. i 120. mesta.

46 od 100 najprestižnijih univerziteta se nalazi u SAD, 10 u Velikoj Britaniji, 6 u Nemačkoj, 5 u Japanu i Australiji, 4 u Holandiji, po tri u Kanadi, Južnoj Koreji i Hong Kongu, a po dva u Kini, Švajcarskoj, Francuskoj i Singapuru.

World University Rankings studija se zasniva na mišljenju 10.536 naučnika iz više od 150 zemalja.

Lista 10 najbolje rankiranih univerziteta:

1. Kalifornijski tehnološki institut – Kaltek (SAD)
2. Univerzitet u Oksfordu (Velika Britanija)
3. Univerzitet Harvard (SAD)
4. Univerzitet Stanford (SAD)
5. Masačusetski tehnološki institut – MIT (SAD)
6. Univerzitet Prinston (SAD)
7. Univerzitet u Kembridžu (VB)
8. Univerzitet Kalifornije – Berkli (SAD)
9. Univerzitet u Čikagu (SAD)
10. Londonski kraljevski koledž (VB)

Izvor: Studentski Život