Ministarstvo prosvete odobrilo upis osnovnih strukovnih studija nakon završene trogodišnje škole

04/07/2018, 13:40

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja odobrilo je, u skladu sa Zakonom, propise koji omogućavaju licima sa stečenim srednjim obrazovanjem u trogodišnjem trajanju, upis na osnovne strukovne studije.

Propisi su doneti u skladu sa Zakonom i opštim aktom visokoškolske ustanove.

Osnovne strukovne studije mogu upisati i đaci koji su završili trogodišnju srednju školu

Prema Zakonu o visokom obrazovanju, pravo na visoko obrazovanje do sada su imala sva lica koja su stekla srednje obrazovanje u trajanju od četiri godine.

Međutim, nakon donete odluke, prema novom propisu pravo na visoko obrazovanje imaju sva lica sa stečenim srednjim obrazovanjem.

Visokoškolske ustanove će, zahvaljujući školskom aktu sačinjenom u skladu za zakonom, utvrditi kriterijume za klasifikaciju i izbor kandidata.