Državni fakulteti i visoke škole u BiH

fakulteti u bosni

Na teritoriji Bosne i Hercegovine nalazi se 9 univerziteta i svi državni univerziteti akreditovani su od strane ministarstva. Pred vama je spisak fakulteta i visokih škola u BiH po univerzitetima. Najviše visokoobrazovnih ustanova nalazi se u sklopu Univerziteta u Sarajevu (25 ustanova), a na drugom mestu po broju fakulteta nalazi se Univerzitet u Banja Luci (18 ustanova).

Fakulteti u Bosni i Hercegovini primenjuju dva koncepta u visokoškolskom obrazovanju koji se odnose na trajanje studija na fakultetskim ustanovama: 4+1+3 i 3+2+3. Razlika se odnosi na trajanje osnovnih studija koje mogu da traju 3 ili 4 godine i master studija koje mogu da traju 1 ili 2 godine, dok se doktorske studije odvijaju po trogodišnjem programu.

Spisak državnih fakulteta i visokih škola u BiH:

Spisak visokih škola:

Spisak fakulteta po univerzitetima:

Univerzitet u Banja Luci

Univerzitet “Džemal Bijedić” – Mostar