Student izumeo prozor koji hladi prostoriju

11/07/2013 08:44

Student izumeo prozor koji hladi prostoriju

Novosađanin Nebojša Zec, student master studija hemije iz Novog Sada, na Međunardnoj konferenciji mladih istraživača u Mariboru u Sloveniji osvojio je prvo mesto za model prozora koji upija toplotu i održava temperaturu u sobi. Prozor menja boju na osnovu temperature i zamračuje sobu automatski kako temperatura raste.

Iako Nebojša nije očekivao ovu nagradu, ona je rezultat dugogodišnjeg rada i truda.

Napravio je model prozora koji menja boju pri promeni temperature (iz gotovo bezbojne u tamno plavu) i tokom toga upija toplotu. Tako da ovaj prozor služi npr. za automatsko zamračivanja soba pri visokoj temperaturi i održavanje konstante temperature u staklenicima.

Rezultati do kojih je prethodne godine došao objavljeni su u prestižnom međunarodnom časopisu. Nebojša objašnjava da je nagrada za osvojeno prvo mesto simbolična, ali da je vrednost susreta mladih naučnika daleko veća.

11/07/2013 08:44