Nije postignut dogovor sa Ministarstvom, protesti se nastavljaju

07/10/2014 15:05

Nije postignut dogovor sa Ministarstvom, protesti se nastavljaju

Studenti nisu postigli nijedan dogovor sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, i shodno s tim, najavili su da će se protesti nastaviti. Studenti su se okupili u Beogradu u Nemanjinoj ulici koja je potpuno blokirana, a Slavija je sada prohodna.

Studenti protestuju zbog nezadovoljstva nad izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, a pogotovo zbog smanjenja ispitnih rokova i zbog ukidanja apsolventskog staža.

Studenti su najavili novi protest za 13. oktobar ukoliko se u međuvremenu ne dođe do dogovora sa ministrom Srđanom Verbićem. Sa njim bi trebalo da razgovaraju u četvrtak, rekao je predsednik SKONUS-a Danilo Jeremić. On je vodio razgovor sa Ministarstvom i kaže da je svako ostao na svojim pozicijama.

— Jelena Jovanovic (@Miss_Cybernaut) October 7, 2014

Zahtevi studenata su sledeći:

– Da se budžetskim studentima prijavljivanje preko 60 bodova ne naplaćuje, kao i da im se ne oduzima mogućnost da prijavljuju preko 70 bodova
– Da se vrate budžetski finansirane produžene godine za sve studente koji su ostvarili budžet upisujući četvrtu godinu
– Da prva ispitna prijava bude besplatna za sve studente, a druga i svaka naredna da košta 100 dinara.
– Prekid naplaćivanja prijavljivanja godine studentima sa preko 60 bodova
– Vraćanje budžetski finansirane produžene godine za sve studente koji su na budžetu upisali četvrtu godinu
– Da studenti iz 2006. godine nastave da studiraju po statutu iz te godine

Pogledajte video snimak sa protesta:

Izvor: Blic

07/10/2014 15:05