Dodeljene Nobelove nagrade za medicinu!

02/10/2018 11:10

Dodeljene Nobelove nagrade za medicinu!

Nobelovu nagradu za medicinu za otkrića u imunoterapiji za lečenje raka dobili su Džejms Alison sa Univerziteta Teksas i Tasuku Hondžo s Kjoto univerziteta.

Prema navodima Nobelovog komiteta, njihova otkrića predstavljaju pravu prekretnicu u borbi protiv kancera.

Nobelovci

Ovogodišnji laureati pokazali su kako različite strategije za sprečavanje “kočnica” u imunom sistemu mogu biti korišćene za lečenje raka.

Naime, stimulisanjem urođene sposobnosti imunog sisteme da napadne ćelije tumora, ustanovljen je potpuno nov princip za lečenje raka.

Džejms Alison je proučavao kako proteini funkcionišu kao kočnice u imunom sistemu i uvideo mogućnost da se spreče te kočnice i time oslobode imune ćelije da napadaju tumor. Hondžo je otkrio protein na imunim ćelijama i nakon detaljnog istraživanja i analize njegove funkcije, otkrio je da funkcioniše po principu kočnice koja sprečava napad na ćelije tumora.

Terapije zasnovane na istraživanju, pokazale su se kao delotvorne u borbi protiv raka.

FOTO:www.pbs.org

02/10/2018 11:10